Soffa Samsas. L 181 cm och fåtölj. Etikettmärkt Möbelkomponerad av Carl Malmsten. AB O.H.Sjögren Stoppmöbler Tranås – Sweden. Bruksslitage – Auktionshuset i Örebro AB
Fåtölj, Carl Malmsten, Samsas. Metropol - Auktioner i Stockholm och på nätauktion med konst och inredning - 4428
CARL MALMSTEN Fåtöljer, ett par, "Samsas", 1900-talets andra hälft. Stoppade och klädda i ljus textil. Sitthöjd ca 38 cm. | Fåtölj, Möbler, Interiör